Firma w mieszkaniu? Formalności krok po kroku

Firma w mieszkaniu? Formalności krok po kroku

Planujesz otworzyć firmę, ale brakuje Ci funduszy na czynsz w wynajętym lokalu? Masz wolny pokój i chcesz go spożytkować? Nic prostszego, wystarczy kilka kroków, a Twój lokal mieszkalny, zmieni się w lokal gospodarczy.

Kiedy pierwszy raz pomyślałam o Social Garden, wiedziałam, że nie stać mnie na wynajem lokalu. Czynsz, remont i inne opłaty to było stanowczo za dużo. Nie powiem, marzę o swoim biurze połączonym ze studiem fotograficznym, ale na wszystko w życiu przychodzi czas i miejsce. Na to również kiedyś przyjdzie. Nie chcąc ryzykować kredytu, pomysł wynajęcia lokalu przepadł na starcie. Potem pojawił się drugi. Wirtualne biuro długo chodziło mi po głowie, bo tanio, bo szybko, bo nie ma problemu z lokalem. Przeszukiwałam oferty i kilka z nich pod względem cenowym było naprawdę niezłych. Ale, ale pojawiło się pytanie, czy opłaca mi się płacić 150-300 zł miesięcznie za lokal, którego de facto nie mam? Płacę jedynie za fake adres i skrzynkę pocztową. Wtedy pierwszy raz pomyślałam o założeniu firmy w moim rodzinnym mieszkaniu. Zalety? Przede wszystkim tanio – czynsz i tak płacić trzeba, na miejscu, remont nie potrzebny, bo do mojej działalności wystarczy biurko, laptop, regał i aparat i co najważniejsze – mniej formalności, brak poszukiwań nowego miejsca. Wady? Aktualnie nie dostrzegam.

Formalności

Jeśli myślicie by zarejestrować firmę i po prostu wpisać lokal mieszkalny we wniosku – wybijcie sobie to z głowy. Pierwsze co musicie zrobić to udać się do swojej spółdzielni mieszkaniowej. Ja któregoś pięknego ranka po prostu poszłam i zapytałam cóż mam zrobić by taką i taką firmę otworzyć w mieszkaniu. Miły Pan zapytał mnie o kilka szczegółów, typu jaki będzie to rodzaj działalności, czy będę wywieszać baner reklamowy itp. Poprosił mnie również o napisanie podania do spółdzielni. Takie podanie jest rozpatrywane na radach spółdzielni – u mnie w Płocku takie rady odbywają się raz w tygodniu. Niedługo później następuje odpowiedź, najczęściej twierdząca. Pod spodem znajdziecie wzór takiego podania. W moim przypadku jako, że właścicielami mieszkania są moi rodzice był potrzebny podpis ich obojga. Nie mogę wam powiedzieć jak to jest z mieszkaniami wynajmowanymi, choć mogę podejrzewać, że takie formalności może załatwić właściciel mieszkania.

Podanie

Zwracam się z prośbą o wydanie zgody na wydzielenie pokoju na lokal gospodarczy z własnościowego mieszkania, które znajduje się przy ulicy ………………………………………. .  Lokal gospodarczy będzie służył działalności gospodarczej (rodzaj działalności) zajmująca się ……………………………… . Pokój ma powierzchnie ……………………………………………

Wnioskodawca                                                                                     Współwłaściciel mieszkania x2/ Właściciel

Dokładnie taki wniosek drukujecie, podpisujecie i zanosicie do spółdzielni. Decyzja przyszła kilka dni później telefonicznie. Po rejestracji firmy należy się zgłosić do spółdzielni, od kiedy faktycznie rozpoczynamy działalność, by spółdzielnia mogła naliczać wyższy czynsz. Nie wiem jak to będzie u was wyglądać, u mnie jest to od 13-30 zł więcej, więc wypada to znacznie lepiej niż wirtualne biuro. Z większych zmian to tak naprawdę wszystko. Od momentu zgłoszenia do spółdzielni możecie spać spokojnie i rozwijać się we własnym mieszkaniu. Warto też przekazać decyzję od spółdzielni waszej księgowej, by wliczała wam część czynszu w koszta. Jeśli macie jakieś pytania to dajcie znać w komentarzach bądź przez maila.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *